جهت مشاوره خرید، سفارش افزونه و یا هر گونه سوالی میتوانید با این شماره تماس بگیرید : 09196169776

ثبت دامنه چگونه انجام می‌شود

ثبت دامنه چگونه انجام می شود

آیا می‌دانید ثبت دامنه یا Domain چگونه است؟ کسانی که به تازگی می‌خواهند وبمسترشوند و طراحی سایت را شروع کنند بدون شک با اولین کلماتی که آشنا می‌شوندDomain و هاست است. در این مقاله قصد داریم ثبت دامنه را از صفر تا صد برای شما بگوییم.

چگونگی ثبت دامنه

دامنه یا Domain چیست

اگر جستجوی کوتاهی در مورد Domain داشته باشیم در ویکی پدیا با تعریف زیر روبه‌رو می‌شویم. دامنه اینترنتی درواقع آدرس سایت ماست (به عنوان مثال www.themelantern.com) که این آدرس فقط مختص شخصی است که ثبت دامنه را انجام داده و نه هیچ شخص دیگری!تعریف ویکی پدیا را در این رابطه ببینید:

ثبت دامنه چگونه صورت میگیرد

اجزاء دامنه

یک وبمستر قبل از ثبت دامنه موظف است Domain و اجزاء آن را به درستی بشناسد این هم به کار خودش کمک خواهد کرد و هم برای پروژه‌های آینده او مفید می‌باشد. یک دامنه از ۳ بخش تشکیل گردیده است:

قسمت های مختلف دامنه در ثبت دامنه

W3

این قسمت که همان سه دبلیو اول دامنه می‌باشد در بین وبمستران به w3 معروف است.

بدنه دامنه

بدنه دامنه که قسمت میانی آن است و قسمتی است که در آن بسیار تنوع وجود دارد. این قسمت می‌تواند حاوی اسم شما باشد و یا اسم شرکت و سازمان شما و یا اسم کسب‌وکار و بسیاری اسامی دیگر!

پسوند دامنه (TLD)

این قسمت که مخفف عبارت Top-level domain است. این قسمت که درواقع پسوند دامنه می‌باشد دارای انواع مختلفی است. معادل فارسی این عبارت دامنه‌های سطح بالا می‌باشد. فهرست دامنه‌های سطح بالا در زیر نشان داده شده است :

پسوندهای مختلف برای ثبت دامنه

Edu  آموزشی

Gov  دولت

Com  تجاری

Info   اطلاعات

Mobi  درایوهای موبایل

Org  ارگان‌ها

Biz  تجاری

Net  شبکه

اینها فهرستی از پسوندهای عمومی بودند برخی از پسوندها که از نام کشورهای به انگلیسی است نشان‌دهنده مکان سایت موردنظر هستند مانند:

Ir  ایران

Zw  زیمبابوه

Uk  بریتانیا

Ru  روسیه

Kp  کره شمالی

البته این‌ها تعدادی از پسوندهای دامنه کشوری است که به صورت خلاصه‌ای از نام کشور می‌باشند.

نحوه ثبت دامنه

حالا که اندکی با Domain و ساختمان آن آشنا شدید می‌توانید به سراغ ثبت دامنه بروید. اما چگونه ؟! برای تهیه دامنه لازم است تا به شرکت‌هایی که ثبت دامنه و البته هاست انجام می‌دهند مراجعه کنید و Domain مورد نظر خود را خریداری نمایید. برای ثبت دامنه داخلی (ir) و یا بین‌المللی قوانین و مقرراتی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

ثبت دامنه ir

ثبت کردن دامنه ir مستلزم داشتن یک شناسه کاربری در سایت ایرنیک(nic.ir) است. سایت ایرنیک یک کارگزاری برای ثبت دامنه و البته فروش دامنه‌های ir می‌باشد. برای دریافت شناسه ایرنیک لازم است تا ابتدا در این سایت ثبت‌نام نموده و یک شناسه دریافت کنید. شناسه دریافتی از ایرنیک معمولاً چیزی مطابق با شکل زیر است.

Fa66666-irnic

این شناسه از چند قسمت تشکیل شده است که دو حرفه اول آن معمولاً همان نام و نام خانوادگی شما و بعد از ۵ شماره و بعد از خطر تیره هم که اسم سایت ایرنیک وجود دارد.

بعد از دریافت شناسه ایرنیک می‌توانید برای خرید دامنه اقدام کنید. نکته‌ای که وجود دارد این است که نیازی نیست که برای داشتن چندین دامنه ir از چندین شناسه و حساب کاربری در ایرنیک استفاده کنید بلکه داشتن یک حساب برای تمامی موارد کافی است.

قوانین مربوط به ثبت کردن دامنه

برای گرفتن دامنه چه به صورت داخلی و چه به صورت بین‌المللی قوانینی وجود دارد که بهتر است آن‌ها را رعایت کنید تا ثبت دامنه شما با موفقیت انجام شود.

مجاز و غیرمجاز

حروف الفبای انگلیسی و ارقام از ۰تا ۹ و علامت خط تیره می‌تواند برای دامنه مناسب باشند. غیر از علامت خط تیره بقیه علامت‌ها از قبیل @#$%^&*)(_+  و… غیرمجاز می‌باشند و نباید در دامنه استفاده شوند.

حداقل و حداکثر مجاز تعداد کاراکتر برای Domain 3و۶۴ می‌باشد.

نکته

برای ثبت دامنه حروف کوچک و بزرگ معنا ندارند و یا به عبارت بهتر دامنه به حروف کوچک و بزرگ حساس نیست. علامت خط تیره نباید در ابتدا و انتهای ان باشند و همچنین نمی‌توانند دو بار پشت هم تکرار شوند.

اسامی ممنوعه

برخی از اسامی هستند که نمی‌توانید در ثبت Domain از آن‌ها استفاده نمایید. برای مثال برخی اسامی اداری فقط در انحصار آن سازمان‌ها هستند و نام استانداری، نام فرمانداری و نام شهرستان‌ها و شهرها هم در این مورد است.

ثبت دامنه بین‌المللی

دامین های بین‌المللی مانند com شرایطی غیر از دامین های ir دارند. مانند اینکه دیگر نیازی به شناسه ایرنیک نمی‌باشد. برای ثبت دامنه بین‌المللی لازم است تا به شرکت‌های معتبر در این زمینه که معمولاً شرکت‌های هاستینگ هستند مراجعه نمایید و نسبت به خرید آن اقدام نمایید.

بررسی مالکیت دامین

مالکیت دامین با استفاده از سایت who is انجام می‌گیرد. شما با مراجعه به این سایت و وارد کردن نام دامنه مورد نظر می‌توانید مالیت دامنه موردنظر خود را پیدا کنید.

5/5 (1 Review)
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان